Zapraszając rodzinę czy przyjaciół na domowe przyjęcie należy pamiętać nie tylko o przygotowanych posiłkach lecz również o sposobie nakrycia stołu.

Oto kilka rad jak zaskoczyć znajomych wytwornym wyglądem na co dzień zwykłego stołu.

Zacznijmy od obrusu, choć w nowoczesnych pomieszczeniach odchodzi się od tego typu nakrycia to na przyjęciach biały obrus to podstawa, to on nadaje elegancji, a nawet najbardziej nowoczesne talerze i półmiski właśnie na tle białego obrusu prezentują się wyjątkowo dobrze

chcąc nadać trochę nonszalanckiego nastroju warto położyć na obrusie tiul, lub rozsypać świeże kwiaty, koraliki, itp. Taka dekoracja wyróżni Twój stół spośród wielu. Wybierz też świece w kolorystyce dodatków.

Układając talerze pamiętaj, by każdy miał taki sam zestaw. Przy każdym miejscu ustawiamy podtalerz, bardzo elegancko wygląda gdy jest on inny niż reszta np. srebrny, na to kładziemy biały talerz do dania głównego, następnie talerz głęboki do zupy.

Serwetkę złożoną układamy z lewej strony talerza lub nad nim. Doskonale, by była w kolorze pasującym do dodatków.

Zanim zaczniesz układać sztućce zastanów się w jakiej kolejności podawać będziesz potrawy. Pamiętaj, że goście zawsze winni zabierać sztućce znajdujące się po zewnętrznych stronach.

Jeśli pierwsza pojawi się zupa to z prawej strony po zewnętrznej stronie powinna pojawić się łyżka duża jeśli goście będą ją jeść na talerzach, lub łyżka mniejsza jeśli podamy bulionówki lub mniejsze miseczki. Pamiętaj również, by podać osobne widelce do przystawek jak również dania głównego. Nóż do masła ułóż na specjalnym talerzu do chleba. Sztućce deserowe powinny znaleźć się nad talerzem.

Po prawej stronie nad talerzem ułóż większy kieliszek do wody i mniejszy do wina.

Tak przygotowanym stołem powinnaś zachwycić swoich gości, jednak pamiętaj, że na przyjęciu najważniejszy jest Twój dobry nastrój, który udzieli się Twoim gościom.


X Zapisz się na newsletter
ODBIERZ SWÓJ RABAT
10 zł
Niespodzianka! Dołącz do kuchennego
świata pełnego nowości, zniżek
i barwnych inspiracji ze sklepem
www.dogotowania.pl
Bądź na bieżąco i odbierz zniżkę na pierwsze zakupy (min. 99 zł) w naszym
sklepie internetowym