Nieważne czy mieszkasz w małym mieszkaniu czy w dużym domu za pomocą kilku sprawdzonych trików możesz sprawić, by Twoja kuchnia zupełnie się odmieniła, nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Planując remont należy pamiętać, iż kuchnia jest sercem każdego domu. To w niej spędza się mnóstwo czasu przygotowując posiłki dla rodziny i przyjaciół, dlatego warto spokojnie zastanowić się, co będzie najlepszym rozwiązaniem w danym pomieszczeniu.

 

Po pierwsze WYSPA – jeśli tylko kuchnia jest na tyle duża, by było swobodne przejście wokół wyspy warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, gdyż to nie tylko moda ostatnich lat, lecz przede wszystkim wygoda i doskonały sposób, by zachęcić bliskich do wspólnego gotowania, również razem z dziećmi, które uwielbiają pomagać. Na wyspie możesz ze spokojem umieścić szerszą płytę grzejną, np 80 cm, wtedy bez problemu będą się mieściły razem większe garnki czy brytfanna. Dojście od dwóch stron pozwoli na wspólne doglądanie dań, a jak wiadomo nie od dziś gotowanie zbliża ludzi.

 

Po drugie odpowiednie SPRZĘTY – zastanów się jaka duża powinna być Twoja lodówka, pamiętaj, że latem potrzeba jest więcej miejsca, gdyż przechowujesz tam też wodę czy soki i owoce. Zwróć uwagę na pojemność zamrażalnika, jeśli często z niego korzystasz warto wybrać przynajmniej z dwiema szufladami. Dobrym rozwiązaniem jest gdy jest on na dole, gdyż rzadziej z niego korzystasz niż z lodówki.

Znajdź w swojej kuchni miejsce na zmywarkę dopasowaną wielkością do ilości osób w domu. Dla trzyosobowej rodziny w zupełności wystarczy mniejsza, lecz jeśli jest Was więcej to wybierz szerszą zmywarkę. Zmywarka to nie tylko oszczędność wody, ale również czasu i zadbanych dłoni.

Piekarnik to kolejny niezbędny sprzęt w kuchni. Zapach świeżych domowych bułek lub pysznego ciasta wypełni dom radością. Nawet jeśli pieczesz sporadycznie warto wybrać standardowego rozmiaru piekarnik, wtedy zapraszając gości spokojnie włożysz do niego np. gęsiarkę i przyrządzisz danie z mięsa, jakiego nie powstydziłby się żaden szef kuchni. Nowoczesne przepisy na ciasta, często podają czy piec z grzałką górną, dolną czy z termoobiegiem, dlatego nie warto odbierać sobie przyjemności z zachwycenia domowników niebanalnym wypiekiem. Dodatkowo w takim piekarniku spokojnie na co dzień możesz przechowywać formy do wypieków, pokrywki lub brytfannę tym samym oszczędzając miejsce w kuchennych szafkach.

Okap kuchenny to następny priorytet w kuchni. Umieszczony na płytą grzejną powinien być od niej nieco większy. Idealna wysokość umieszczenia okapu to 70 cm nad płytą. Jeśli ktoś w rodzinie jest bardzo wysoki dopasuj wysokość tak, by każdego dnia się o niego nie uderzał.

 

Po trzecie SZAFKI – zanim zaczniesz je planować zastanów się co przechowujesz w kuchni. Zwróć uwagę jakie masz garnki czy patelnie, gdyż to z ich przechowywaniem jest później największy problem. Idealnym rozwiązaniem jest gdy pod płytą grzejną są dwie głębokie szuflady z pełnym wysuwem. Wtedy masz swobodny dostęp do każdego garnka czy patelni i możesz od razu z nich korzystać w trakcie gotowania. W szufladach też dużo łatwiej utrzymać porządek niż w szafkach do których często po prostu nie chce się nachylać. Zaplanuj też kolejne szuflady na talerze oraz na sztućce, najlepiej jeśli te szuflady zostaną umieszczone tuż obok szuflad z garnkami. Dodatkowo pamiętaj o szufladzie na wszelkiego rodzaju łopatki, chochle, otwieracze korkociągi, itp., by później uniknąć stresu z bałaganem.

Szafki pod zlew kuchenny nie umieszczaj bezpośrednio przy płycie grzejnej. Idealnym rozwiązaniem jest gdy zlew jest pomiędzy płytą, a lodówką, lecz z odstępem blatu kuchennego między nimi. Mając zmywarkę wystarczy zlew jednokomorowy, dlatego warto pod zlewem zrobić dwie oddzielne szafki. Jedną przeznaczyć standardowo na kosz na śmieci, a w drugiej zaplanować miejsce na umieszczenie wiadra czy pojemników np. na ziemniaki czy cebulę.

Górne szafki przeznacz na szkło. Warto, by codziennego użytku kubki, szklanki czy filiżanki znalazły się niedaleko płyty grzejnej i zmywarki. Pamiętaj, by przeznaczyć półkę na naczynia żaroodporne, które są niezbędne, a z których nie korzystasz na co dzień. Dodatkowo warto wcześniej wybrać pojemniki do przechowywaniu makaronu, kaszy, cukru, itp., a później tworzyć pod nie półki w kuchennych szafkach. Wtedy unikniesz niepotrzebnego bałaganu.

Na koniec wybierz oświetlenie w kuchni, takie by nigdy nie świeciło za Twoimi plecami, lecz by padało bezpośrednio na blat, na którym będziesz przygotowywać posiłki.

Kwestię doboru kolorów pozostawiamy do samodzielnego wyboru, gdyż jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, jednak gdy już wybierzesz kolor szafek czy blatów warto pomyśleć o dobraniu chlebaka, który nie dość że będzie praktyczny to doda jeszcze kuchni elegancji. Wybierz też nowy czajnik, pasujący kolorystycznie do mebli, zadbaj o dodatki i ciesz się swoją nową piękną kuchnią, z której nie będziesz mięć ochoty wychodzić.


X Zapisz się na newsletter
ODBIERZ SWÓJ RABAT
10 zł
Niespodzianka! Dołącz do kuchennego
świata pełnego nowości, zniżek
i barwnych inspiracji ze sklepem
www.dogotowania.pl
Bądź na bieżąco i odbierz zniżkę na pierwsze zakupy (min. 99 zł) w naszym
sklepie internetowym